Kwas hialuronowy (HA) występuje naturalnie w naszej skórze. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. Codziennie około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu. Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Po 35 roku życia organizm produkuje go co raz mniej i stężenie spada około 50% w naszej skórze. Twarz traci swój owal, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja.
Coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów. Zastrzyków ani tabletek wam nie polecam. Lepiej zainteresować się kremem z kwasem hialuronowym w takiej formie, która będzie skuteczna.
Kwas hialuronowy może występować w różnych formach masy cząsteczkowej wykazująch różne działanie. Wyróżnić możemy wielkocząsteczkowy i mikrocząsteczkowy HA.
- Wielkocząsteczkowy taki jak Hialuran Sodu (INCI: Sodium Hyaluronate) ze względu na swój stosunkową duży rozmiar nie przeniknie w głąb skóry. Będzie tworzył film, który wiąże wodę. Inaczej barierę ochronną na powierzchni skóry. W efekcie ograniczy transepidermalną utratę wody zapewniając odpowiednie nawilżanie.
- Mikrocząsteczkowy Hydrolizowany kwas hialuronowy (INCI: Hydrolyzed Hyaluronic Acid) jest naprawdę godnym uwagi surowcem kosmetycznym.Dzięki swoim małym rozmiarom, ma zdolność wchłaniania przez skórę i wygładzania zmarszczek, dlatego jest używana głównie jako „składnik przeciwstarzeniowy”. W głębszych warstwach skóry trwale wiąże wilgoć i pozostanie nawet po zmyciu skóry. Skóra będzie wygładzona, szorstkość skóry zmniejszona a aplikacja makijażu ułatwiona. Zmarszczki widocznie zostają zmniejszone. Elastyczność skóry zostanie poprawiona w przeciągu 4-8 tygodniach zastosowania. Wpływając na gęstość skóry sprawia, że jest ona odporniejsza na odkształcenia i bardziej elastyczna. Dzięki temu składnikowi naturalny kwas hialuronowy obecny w skórze jest chroniony przed rozkładem oraz stymulowany do produkcji, dzięki czemu stan macierzy wewnątrzkomórkowej poprawi się. Hydrolizowany kwas hialuronowy stymuluje również produkcję ceramidów co wzmacnia barierę ochronną skóry. Działa regenerująco i zwiększa proces gojenia ran i jest szczególnie pomocny w przypadku wrażliwych typów skóry (trądzik, trądzik różowaty, choroby skóry związane ze stanem zapalnym).Zwiększa odporność skóry na działanie wolnych rodników, pełni funkcję antyoksydanta i stymuluje działanie katalazy – naturalnego enzymu obecnego w skórze, który bierze udział w zwalczaniu wolnych rodników. Zwiększa przyswajanie i penetrację składników aktywnych w głąb skóry.
W kosmetykach najczęściej stosowany jest Sodium Hialuronate ponieważ, jest dużo tańszy od Hydrolizowanego Kwasu hialurowanego. Wybierając kosmetyk z kwasem hialuronowym zwróć uwagę na jego formę. Sprawdź za co płacisz i jaki jest zastosowany rodzaj kwasu hialuronowego w produkcie. Po tym poznasz jakiego działania można się spodziewać po danym produkcie.
Hydrolizowany Kwas hialuronowy znajduje się w kremach Bartos: Apple Queen i Ruby Vine. Polecam!